• „Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny. Prawda, nie jest wspaniały: szczupły, ale własny.”
      • Ignacy Krasicki
        • Słów kilka o lidzbarskiej "trójce"

        • Szkoła Podstawowa nr 3 imienia Ignacego Krasickiego w Lidzbarku Warmińskim otworzyła swe podwoje w dniu 25 sierpnia 1961 roku, wybudowano ją w ramach akcji "Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego". Mieści się ona w budynku przy ulicy Lipowej, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej funkcjonalny i przyjazny dzieciom. Atutami placówki z całą pewnością są: dobrze wyposażona pracownia informatyczna, przytulna świetlica, biblioteka multimedialna, pracownia przystosowana do prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz nowo otwarte boiska. Powodem do ogromnej dumy jest Szkolny Mini Ogród Dendrologiczny, który zachwyca niejednego przechodnia.

          W roku 1975 szkoła została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za całokształt pracy dydaktyczno – wychowawczej. Współczesna „trójka” także ma na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych, ponadto posiada liczne certyfikaty, m.in. Szkoły Promującej Zdrowie, Szkoły Przyjaznej Środowisku oraz Szkoły z klasą. Są one namacalnym dowodem zarówno licznie podejmowanych działań, jak i współpracy nawiązanej z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

          W ofercie programowej szkoły na uwagę zasługują prowadzone od lat liczne zajęcia pozalekcyjne, w trakcie których uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę, rozwijać pasje i umiejętności. W tym miejscu warto podkreślić, że przy lidzbarskiej „trójce” działa 77. Grunwaldzka Pożarnicza Drużyna Harcerzy „Lazaron”; koło teatralne i chór, które co roku swymi występami uświetniają szkolne i miejskie uroczystości, koło dziennikarskie, liczne koła przedmiotowe oraz różnorodne sekcje sportowe. W podejmowanych przez kadrę działaniach nie zapomina się także o uczniach słabych, którzy mają okazję wyrównać szanse edukacyjne w trakcie zajęć wyrównawczych, korekcyjnych i kompensacyjnych.

          Głęboko zakorzeniona tradycja oraz sentyment z jakim absolwenci wracają do „trójki” zapewnia zarówno samej placówce jak i naszemu miastu wielu przyjaciół, którzy każdego dnia, czyniąc dobro, udowadniają, że motto przyświecające szkole stało się dla nich życiowym drogowskazem.